Bradavice a kurie oká – príčiny a odstránenie

Príčina tvorby bradavíc a kurieho oka

Bradavice sú spôsobované jediným vírusom, z ktorého ale existuje viacero kmeňov. Ide o ľudský papiloma vírus, označovaný tiež skratkou HPV.

Tento vírus je jedným z najrozšírenejších vo svete. Je ním nakazených až 40% svetovej populácie. Keďže tento vírus priamo zapríčiňuje výrastky na koži, často sa nazýva aj bradavicový vírus.

Aj keď genitálne bradavice sú najznámejším ochorením spôsobovaným týmto vírusom, dá sa povedať, že takmer všetky nové výrastky na koži sú spôsobované práve HPV vírusom.

Rozdiel je v podkmeňoch, z ktorých každý vytvára bradavice na inej časti tela. Môže sa jednať o bežné, plantárne (na rukách a nohách), ploché alebo genitálne bradavice.

Bežné bradavice spôsobujú kmene 2, 4 a 7. Plantárne bradavice v oblasti nôh sú výsledkom pôsobenia kmeňa 1. Ploché bradavice sú zapríčiňované HPV kmeňmi 3 a 10.

No a napokon genitálne bradavice sú výsledkom prítomnosti niektorého z vyše 30 ďalších kmeňov ľudského papiloma vírusu.Čo to bradavice vlastne sú?

Bradavice sú v podstate vírusy žijúce v koži a vyživované cievami, ktoré im prostredníctvom krvi privádzajú všetky potrebné látky pre život.

To je aj dôvodom, prečo ich odstránenie býva často pomerne bolestivé. Tieto výrastky sú totiž naviazané na cievne kapiláry a pevne zakorenené v koži.

Ak sa na ne pozornejšie zadívate, zbadáte v ich strede malé čierne bodky. Uvedené bodky sú vlastne zrazené krvné cievy, ktoré bradavice vyživujú.

K šíreniu bradavíc dochádza vtedy, keď nenakazená časť pokožky sa dostane do kontaktu s nakazenou oblasťou. K nakazeniu dochádza buď pri priamom styku s nakazenou kožou, alebo po kontakte s kúskami pokožky odtrhnutých z bradavíc.

Predpokladá sa, že aby došlo k nakazeniu, musí aspoň malá časť zdravej pokožky byť poškodená, respektíve musí existovať malá ranka, cez ktorú dôjde k preniknutiu HPV vírusu do tela.

Inými slovami – ak máte niekde na tele bradavicu a tá príde do kontaktu s poškodenou kožou druhej osoby, tá sa môže nakaziť vírusom HPV a následne sa u nej začnú tvoriť bradavice (vrátane rúk a nôh).

Liečba: Ako odstrániť  bradavice a kurie oká

Pre odstraňovanie bradavíc a kurích očí sa zvyčajne používajú tri metódy: voľnopredajné prípravky z lekárne, rôzne domáce recepty a napokon aj chirurgické spôsoby.

II. Domáce recepty

Existuje veľké množstvo domácich receptov a návodov pre odstránenie bradavíc. Medzi najznámejšie patria tieto:

4) cesnak

Pomliaždite strúčik čerstvého cesnaku na jemnú kašičku. Tú potom aplikujte priamo na bradavicu alebo kurie oko a miesto prelepte náplasťou.

Aplikujte nový cesnak každý deň. Zanedlho bradavica spľuzgieravie a do týždňa úplne odpadne.

Buďte však opatrný a nenaneste cesnak na okolitú zdravú kožu. Ten je totiž pomerne agresívny a mohol by kožu vyžrať. Na tento účel pomáha pred jeho aplikáciou pomazať okolitú kožu trochou oleja alebo vazelínou.

5) ocot

Namočte chumáčik vaty to octu a prilepte ho náplasťou na kurie oko alebo bradavicu aspoň na hodinu alebo dve denne.

6) púpavová miazga

Odtrhnite púpavu z vašej záhradky alebo hocikde spred domu, zlomte nožičku a nakvapkajte vytekajúcu miazgu na bradavicu.

Robte to denne až dokým neodpadne.

Miazga bude mierne dráždiť pokožku a tým stimulovať váš imunitný systém k tomu, aby sa bradavice zbavil. Avšak nepožívajte púpavy, ktoré rastú na miestach postrekovaných za posledných pár rokov herbicídmi.

7) vitamín C

Rozdrvte tablety vitamínu C na prášok, pridajte pár kvapiek vody a vytvorte z toho kašičku.

Tú potom naneste na kurie oko a prelepte náplasťou. Vysoká kyslosť vitamínu C pomôže k jeho odstráneniu a zároveň povzbudí imunitný systém k akcii.

Pre tento účel avšak použite vitamín C vo forme kyseliny askorbovej.

Nekyslé formy, ako napríklad askorbát vápenatý by síce tiež podporili imunitný systém, no nemali by priamy vplyv na bradavicu.

8) banán a citrónová kôra

Odkrojte kúsok banánovej alebo citrónovej kôry, priložte ju na bradavicu a prelepte náplasťou pred tým, než pôjdete spať.

Chemické látky a oleje obsiahnuté v kôrkach pomôžu bradavice rozpustiť a odstrániť.

9) papája

Vezmite nedozretú papáju a urobte do nej pár zárezov, z ktorých vytečie miazga. Tú pozbierajte a nechajte na vzduchu zatuhnúť.

Po stuhnutí ju opäť trocha zrieďte s vodou a pastu natrite na postihnuté miesta ráno a večer. Enzým nachádzajúci sa v papáji natrávi bradavicu a odumreté časti kože.

10) bazalka
Nalepte nakrájanú a pomliaždenú bazalku na bradavicu s použitím vodotesnej náplasti prvej pomoci.

Robte to každý deň a v priebehu týždňa vírusy ničiaca látka bazalky vašu bradavicu alebo kurie oko usmrtí.

11) ricínový olej

Natieranie ricínového oleja na bradavicu ju do týždňa rozloží. Bude to dôsledok toho, že olej zanechá pokožku vlažnou a po čase sa stvrdnutá koža jednoducho rozpadne.

12) aloe vera

Ak náhodou pestujete doma aloe vera, odtrhnite z nej jeden list a vytečený gél natierajte na bradavicu.

Robte to každý deň a bradavica skoro zmizne. Pravdepodobnou príčinou je kyselina jablčná nachádzajúce sa v aloe vera.

13) teplá voda

Keďže plantárne bradavice sú citlivé na teplo, ponorenie nôh do horúcej vody (43 až 45 stupňov Celzia) na 15 minút denne ich dokáže odstrániť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.