Častý herpes tínedžerky vyliečila až táto bylinka, keď iné lieky nezaberali

18 ročné dievča, ktoré od svojich 5 rokoch trpela častým výskytom herpesu, konečne objavilo bylinku, ktorá ju dokázala vyliečiť.

Predtým vyskúšala množstvo klasických liekov a dokonca aj silné protivirálne lieky, ktoré jej predpísali lekári. Všetky z nich však zlyhali a herpes sa zakaždým onedlho vrátil.

Príbeh dievčaťa Indigo Faulkner

Od svojich piatich rokov trpela Indigo na obzvlášť silné prejavy herpesu vyznačujúce sa bolestivými, vodou naplnenými pľuzgiermi na perách.

Opakovali každých zhruba 6 až 8 týždňov.

Výsledkom bolo nielen znášanie nepríjemných prejavov tohto ochorenia, ale časom si herpes vybral daň aj v podobe jej zníženého sebavedomia, pocitov úzkosti a antisociálneho správaniea.

Toto súženie konečne skončilo, keď objavila bylinku nazúvanú sladké drievko (česky Lékořice lysá).

Ako sladké drievko bojuje s herpesom

Účinnosť sladkého drievka na herpes je dnes už vedecky dokázaná.

Výskumníci z Hamadanovej univerzity medicínskych vied v Iráne zistili, že koreň sladkého drievka oslabuje vírus spôsobujúci herpes, ktorý zvyčajne drieme v kožných bunkách nečinný medzi jednotlivými epizódami ochorenia.

Počas štúdie sledovali účinok sladkého drievka na vírus HSV-1, ktorý je najrozšírenejší. Tento vírus drieme v pokožke donekonečna, preto sa herpes zvykne skôr či neskôr vracať.

Herpes sa zvyčajne do 10 dní od svojho vzniku vylieči sám úplne. Avšak počas hojenia často dochádza k podráždeniu pokožky a praskaniu pľuzgierov, kedy sa môže vírus rozšíriť aj do iných častí tela či dokonca na iného človeka.

Medzi najčastejšie príznaky herpesu patria:

 • pľuzgiere na perách, ústach alebo zriedkavo aj na jazyku
 • bolesť v okolí pľuzgierov
 • opúchanie pier
 • možné ťažkosti s prehĺtaním
 • bolesti hrdla
 • opuchnuté uzliny na hlave a krku
 • zvýšená telesná teplota
 • dehydratácia
 • nevoľnosti a bolesti hlavy

Vedecký tím sa zameral na zistenie efektívnosti sladkého drievka na bunky infikované herpes vírusom HSV-1. Počas pokusov vypestovali kultúry infikovaných buniek, na ktoré potom skúšali aplikovať rôzne koncentrácie extraktov zo sladkého drievka.

Taktiež skúmali cytotoxicitu, aby zistili kedy sa 50% buniek vo vzorke infikuje vírusom.

Svoje výsledky publikovali v Journal of Clinical Investigation (Žurnál klinického vyšetrovania). Závery bol také, že efektívnosť extraktu zo sladkého drievka sa líši v závislosti na inkubačnej dobe a stave napadnutých buniek.

Každopádne potvrdili, že extrakt koreňa je možné úspešne použiť pri liečbe vírusového herpesu.

Ako užívať koreň zo sladkého drievka

Koreň zo sladkého drievka neužívajte, ak ste tehotná – zvyšuje sa vtedy riziko predčasného pôrodu. Taktiež ho neužívajte pri problémoch so srdcom, pečeňou alebo obličkami.

Neberte ho ani 2 týždne pred plánovanou operáciou, pretože môže ovplyvniť lieky kontrolujúce krvný tlak počas zákroku.

Pri konzumácii koreňa je maximálna denná dávka 6 gramov pre 65 kg človeka, ak sa užíva krátkodobo, prípadne podľa informácii uvedených na obale toho-ktorého produktu.

U extraktov je to samozrejme menej, keďže sa jedná o koncentrované prípravky.

Pri výrobe čaju použite 2 čajové lyžičky sušeného koreňa na 2,5 dcl vody. Vylúhujte 10 minút. Čaj pite 1 až 3 krát denne.

Čaj by nemali piť deti, ktoré vážia menej ako 23 kg. Staršie deti nad 23 kg môžu naraz vypiť iba 1 dcl čaju, 1 až 3 krát denne.

Ďalšie zdravotné prínosy koreňa sladkého drievka

Sladké drievko prirodzene rastie v mnohých oblastiach Európy a Ázie. Počas histórie ho na liečbu rôznych ochorení využívali tak starovekí Egypťania, ako aj Číňania.

Okrem liečby herpesov alebo oparov, je vhodný tiež na:

 • ekzémy (má antibakteriálne účinky)
 • podráždený žalúdok
 • žalúdočné vredy
 • otravy jedlom
 • pálenie záhy

Extrakt koreňa sladkého drievka urýchľuje regeneráciu žalúdočnej sliznice, pretože pôsobí protizápalovo a stimulujúco na imunitu.

Ďalej sa sladké drievko používa aj na liečbu respiračných ochorení, pretože stimuluje tvorbu zdravého hlienu v prieduškách a pľúcach, čim udržiava dýchací systém v dobrej kondícii.

Výborne pôsobí aj na nadobličky a tvorbu hormónov v nich, čím poskytuje úľavu hlavne v stresových situáciách. Pri strese totiž často dochádza k vyčerpaniu nadobličiek, ktoré neustále produkujú adrenalín a kortizol.

Iné súčasné štúdie poukazujú na to, že sladké drievko je možné využiť dokonca aj ako podporný prostriedok pri liečbe rakoviny prsníkov a prostaty.

Niektorí zubári odporúčajú využívať jeho antibakteriálne vlastnosti pri vyplachovaní úst a predchádzaní vzniku zubného kazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.